Logo

Apteka ekonomiczna

Prowadzenie apteki to misja niesienia pomocy chorym! Jednak w warunkach wolnego rynku realizacja tej misji jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy apteka jest rentowna. Kiedyś wystarczyło kompetentnie realizować misję apteki, a zysk był tego naturalną konsekwencją. Dzisiaj, coraz częściej, w coraz większej liczbie aptek, to nie wystarczy. Osiągnięcie zadowalającego zysku wiąże się z dużym wysiłkiem, skierowanym na świadome i przemyślane działanie. Nie wystarczy zapewnić pacjentowi szeroki asortyment, miłą atmosferę i fachową obsługę. Trzeba podejmować szereg działań i decyzji o których pacjent nie ma pojęcia. Trzymać w ryzach koszty, ukierunkowywać sprzedaż na produkty wysoko marżowe, a wcześniej zadbać o to by takie znalazły się na aptecznych półkach, prowadzić skuteczną politykę cenową, efektywnie zaopatrywać aptekę i monitorować jej kondycję. Te wszystkie działania mają zapewnić aptece zysk w długim terminie. Tak działać musi "apteka ekonomiczna"!
 

Powody naszego zainteresowania problematyką mikro-ekonomi w działalności apteki są dwa:

  • System informatyczny to podstawowe narzędzie zarządzania, by spełniał wymagania w tym zakresie, jego twórcy muszą dobrze znać tę problematykę.
  • Skoro już tworzymy narzędzie do zarządzania, to uważamy, ze razem z nim, powinniśmy dostarczyć użytkownikom wiedzę jak je stosować, do prowadzenia "apteki ekonomicznej".

To nie są zagadnienia nowe (tekst z 2002 roku!), jednak na rynku aptecznym, gdzie nasila się konkurencja, a z drugiej strony powstają silne sieci aptek, właściciel prywatnej apteki, czy niewielkiej sieci aptek musi często - by dalej działać - całkowicie zrewidować sposób działania.

 


Prezes Zarządu

mgr Bogdan Sypień

 

Zaufali Nam między innymi:

Połączenie z serwisem

W celu udostępnienia komputera serwisowi Infofarm kliknij na ikonkę:

Kliknij i połącz się z serwisem Infofarm (Windows 8, 10)
Komputery z systemem WIndows 7, 8, 10, 11